Hipnoza i hipnoterapia,praca z podświadomością

Hipnoza

to sposób, dzięki któremu możemy komunikować się z umysłem i pomnożyć możliwości człowieka w jego osobistym i zawodowym rozwoju. Nie ma takiej drugiej metody terapeutycznej, która sama skupiałaby tyle odkrywczych możliwości, pozwalając w pełni wykorzystać przeogromną energię umysłu. Hipnoza daje dostęp do tych  zasobów ludzkiego umysłu, które są  ukryte w normalnym stanie świadomości. Daje nam dostęp do naszej podświadomości.

Hipnoza otwiera  świat  podświadomości.  Podczas hipnozy terapeuta używa języka podświadomości, który opiera się na symbolach, obrazach,  metaforach oraz pozytywnych afirmacjach, które  maja na celu pobudzenie umysłu do dokonania zmiany. W hipnozie można też przywoływać te wspomnienia,  które mają znaczący wpływ na nasze teraźniejsze życie, po czym można  ten wpływ  osłabić lub wzmocnić. Przy pomocy pozytywnych wizualizacji można zachęcić umysł aby dążył do określonego pozytywnego celu. Można osłabić nawykowe zachowania lub przekształcić je w inne bardziej pożądane.  Dzięki hipnozie może dojść do bezpośredniej komunikacji między świadomością a podświadomością, co skutecznie poprawi nasze funkcjonowanie.

Osoba zahipnotyzowana podczas seansów hipnotycznych jest w pełni świadoma. Osoba zahipnotyzowana wie gdzie się znajduje i co się z nią dzieje, a po sesji wszystko pamięta.

Hipnoterapia

to metoda psychoterapeutyczna oparta na wykorzystaniu transu hipnozy. Ma ona bardzo szeroki wachlarz zastosowań: od leczenia zaburzeń psychicznych po kształtowanie pozytywnych cech osobowości.

Na efekty klasycznej terapii trzeba czekać wiele miesięcy a nawet lat.  Dzieje się tak dlatego, iż terapeuta dysponuje technikami oddziaływającymi głównie na świadomy umysł i poprzez świadomość próbuje wpłynąć na nieświadomość. W hipnoterapii  techniki terapeutyczne skupione są  na bezpośredniej pracy z podświadomością. Dlatego hipnoterapia działa tak szybko i skutecznie.

Hipnoza jest znana od tysięcy lat i polega na pracy z podświadomością. Podświadomość to gigantyczna siła, która rządzi całym naszym życiem. Dzięki hipnozie możemy ukierunkować ją tak, by wspierała nasze zmiany na lepsze, w każdym aspekcie naszego życia.
Badacze mózgu i zachowań człowieka twierdzą, że nawet 95% naszych wyborów i działań jest podświadomych. A podświadomość jest całkowicie nieracjonalna. Nie podporządkowuje się nakazom świadomego umysłu i zbyt często działa wbrew jego woli. Nie mają na nią wpływu żadne logiczne argumenty. Ale działają na nią sugestie. Napełnisz ją sugestiami bogactwa, zdrowia i szczęścia i ona się do tego dostosuje. Aby sugestie zadziałały trzeba tylko ominąć strażnika – świadomy, krytyczny umysł, analizujący wszystko od A do Z. 

Podświadomość to struktura w umyśle, w której przechowywane są te treści, których sobie nie uświadamiamy, do których nie mamy pełnego dostępu i których  nie kontrolujemy. Treści te jednak przez cały czas wpływają na nasze zachowania, ponieważ podświadomość działa nierozerwalnie ze świadomością. Takimi treściami są przykre wspomnienia, przekazywane nam przekonania na temat świata i innych ludzi, ukryte kompleksy, wyparte emocje itp.:

Hipnoza jest bezpośrednim wprowadzaniem zmian do podświadomości. W stanie hipnozy zdolność do krytycznego, świadomego myślenia jest czasowo wyłączona – świadomość jest obecna, doskonale wie, co się dzieje. W takim stanie każda sugestia trafia wprost do podświadomości, która zrobi wszystko, co tylko jest możliwe, żeby sugestia zadziałała.

Dzięki hipnoterapii możesz rozwiązać niemal wszystkie problemy. Hipnoza jest naturalnym stanem umysłu, podczas którego doświadczysz uczucia relaksu, rozluźnienia i wyciszenia. Umysł uspokaja się. Przebywanie w stanie hipnozy pozwoli przywrócić nasz umysł do naturalnej równowagi, pomoże wypocząć i uwolnić pokłady wewnętrznej energii. Nawet jednorazowe poddanie się zabiegowi hipnozy może w widoczny sposób podnieść efektywność zawodową i usunąć negatywne skutki nagromadzonego stresu. Te zmiany nie wymagają żadnego wysiłku.

Hipnoza jest procesem całkowicie bezpiecznym. Po latach istnienia na marginesie w charakterze teatralnej sztuczki czy znachorskiej praktyki w końcu wraca na należne jej miejsce. Niewiedza i przesądy wspólnie stworzyły otoczkę tajemnicy, która zaciemniła istotę zjawiska i kryła korzyści, jakie daje ta wartościowa metoda. Niektórzy obawiają się hipnozy. Boją się, że terapeuta pozna coś, co wolimy ukryć przed światem. Albo, że „zainstaluje” jakieś niechciane przez nas zachowanie lub myśl. Jest to niemożliwe.

Pomimo, że w trakcie hipnozy znajdujesz się w zmienionym stanie świadomości, to nic nie zdarzy się bez naszego przyzwolenia. Żadna sugestia hipnotyczna nie zadziała, jeśli nie zostanie w pełni zaakceptowana.

Istnieje wiele rożnych definicji hipnozy, ponieważ nikomu nie udało się jeszcze w pełni opisać tego fenomenu. Federalna definicja (USA) określa hipnozę jako ominięcie czynnika krytycznego umysłu i ustanowienie akceptowalnego, wybranego sposobu myślenia. Inne definicje to zmieniony stan świadomości, naturalnie występujący stan umysłu, w który wchodzimy i z którego wychodzimy naturalnie przez cały czas lub hipnoza to skupiony stan uwagi, w którym bodźce zewnętrzne są ignorowane

Rożne definicje mają swe źródło w różnym sposobie rozumienia tego fenomenu. 

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć na temat hipnozy to to, że nie ma w niej nic tajemniczego. Można ją opisać jako stan relaksacji. Jest to naturalny, zmieniony stan świadomości, w którym będąc zupełnie świadomym, koncentrujemy się na wybranym aspekcie, nie zwracając uwagi na inne. Jest to naturalny stan, w który wchodzimy i z którego wychodzimy całkiem często. Jeśli zdarzyło ci się dojechać do domu, nie myśląc nawet, jak prowadzisz (tzw. automatyczny pilot), to byłeś w stanie hipnotycznym. Jeśli oglądałeś TV, zapominając o bólu pleców, to również byłeś w transie. 

Każda hipnoza to autohipnoza, co oznacza, ze sam się hipnotyzujesz mając terapeutę za przewodnika. To oznacza, ze zawsze możesz wyjść z transu, jeśli tylko taka jest twoja wola. 

Zaleta bycia zahipnotyzowanym jest ominiecie tzw. czynnika krytycznego umysłu, co pozwala na łatwiejsze przyswojenie pozytywnych sugestii. Ten proces jest o wiele efektywniejszy niż w zwykłym stanie umysłu. Nasza podświadomość nie rozróżnia pomiędzy prawdą a imaginacją i dlatego łatwiej jest o pożądane zmiany za pomocą sugestii i innych technik. 

Można na przykład przećwiczyć mentalnie pożądane zachowanie i sprawić, że stanie się częścią nas. Można dotrzeć do traumatycznego incydentu i zmienić i osłabić reakcję. Jeśli jakieś dawne wydarzenia ograniczają nasz potencjał, to można zmienić ich percepcję tak, by nie miały już na nas negatywnego wpływu. 

Nasz umysł ma zasadniczy wpływ na nasze ciało (system nerwowy, obronny itd.), co czyni hipnozę potężnym narzędziem do uzdrowienia wielu przypadłości. Można ją również stosować w kombinacji z innymi formami terapii i to często z rewelacyjnymi wręcz wynikami!

Hipnoza jest fizjologicznym stanem ludzkiego umysłu.

Spontanicznie wchodzimy w ten stan kilka razy w ciągu dnia, najczęściej zasypiając i budząc się. Dzięki specjalnym indukcjom możemy ten stan wywoływać „na życzenie” i wtedy spłyceniu ulega funkcja krytyczna świadomego umysłu i zwiększeniu ulega podatność na sugestie. Jednocześnie zwiększają się możliwości umysłu osoby zahipnotyzowanej, przez co ma ona wgląd do swojej pamięci (od pierwszych chwil swojego życia), potrafi wykorzystywać zasoby umysłowe do rozwiązywania problemów emocjonalnych i fizycznych. Umysł osoby zahipnotyzowanej z łatwością przyjmuje dobre i pożyteczne dla siebie sugestie, posiada natomiast zabezpieczenia przed przyjęciem sugestii negatywnych. Dlatego hipnoza jest bezpieczną metodą pracy nad sobą. Stan hipnozy klienci zawsze wspominają z fascynacją i ekscytacją – tak, pamięta się wszystko i nie traci się nad sobą kontroli.  

Hipnoza jest naturalnym stanem umysłu, którego doświadczamy świadomie bądź nieświadomie. Jest wejściem w przyjemny stan rozluźnienia, podczas którego koncentrujemy się na swoim wnętrzu. W trakcie transu pomiędzy hipnoterapeutą, a klientem powstaje współpraca. Doskonale wiemy, co czujemy, czym chcemy podzielić się z hipnoterapeutą, swobodnie rozmawiamy przy pełnej kontroli z pozycji świadomej. Pamiętamy cały przebieg sesji.

Hipnoterapia ma nieograniczone możliwości zastosowań. Jest potężnym narzędziem, które można stosować do pokonania praktycznie każdego problemu. Sprawdza się doskonale m.in. w terapii uzależnień, zaburzeń odżywiania, fobii, stanów lękowych czy dolegliwości psychosomatycznych. Również można skorzystać z hipnozy przy problemach z bezsennością, nieśmiałością, oraz zmianami nastroju. 

Hipnoterapia pozwala rozwiązać problem szybko, efektywnie i trwale, nawet w sytuacji gdy wszystkie inne metody zawodzą. Każdy może z niej skorzystać, kto wyraża chęć pracy w transie. Osoby, które poddają się hipnoterapii, uwalniają swój potencjał i otwierają się na lepszą jakość życia.

Jeżeli zamartwianie się odbiera Ci radość życia, a natrętne myśli, że jesteś do niczego, zachorujesz, stracisz pracę, odejdzie partner – sprawiają, że czujesz się okropnie – dzięki hipnozie uzyskasz poczucie bezpieczeństwa i wolności.

Jeżeli lęk zatrzymuje cię przed życiem, nową pracą, poznaniem kobiety/mężczyzny, hipnoterapia da Ci wiarę we własne możliwości;

Jeżeli cierpisz na depresję, ból, z którym sobie nie radzisz lub somatyczne choroby przewlekłe, albo pojawiają się symptomy, które trudno zdiagnozować – leczenie hipnozą pozwoli uruchomić tkwiące w tobie siły, które decydująco wpłyną na układ immunologiczny i samopoczucie;

Jeżeli niesiesz w sobie brak akceptacji i miłości z domu rodzinnego, bo dom nie dał ani oparcia, ani poczucia własnej wartości, ani siły do zdobywania świata, hipnoterapia szybko pomoże w odzyskaniu zaufania do siebie, innych i sprawi że poczujesz wewnętrzny spokój ;

Jeżeli lęk przed pająkiem, dużą przestrzenią, podróżą samolotem, fobią społeczną, unieruchamia cię w miejscu – hipnozą da ku temu wolność;

Jeżeli masz problem z poznaniem partnera, wyborem tego właściwego, utrzymaniem związku, jesteś uzależniony od partnera, coś nie pozwala ci zrobić kroku do przodu to wiedz, że dzięki hipnoterapii uwierzysz, że jesteś wystarczająco dobry pozbywając się przymusu bycia idealnym i odzyskasz siebie.

Hipnozie właściwą rangę jako metody leczenia nadał amerykański lekarz psychiatra dr Milton Erickson. Skuteczność hipnoterapii w leczeniu poważnych chorób została potwierdzona w badaniach amerykańskich, początkowo dotyczyły pracy Miltona Ericksona, później jego uczniów lekarzy i psychologów: Jeffrey K.Zeig, Ernest L.Rossi, J.Haley. Podczas hipnozy zmienia się praca fal mózgowych, pojawia się równowaga między ciałem a umysłem. Rezultatem tej zmiany jest całkowite rozluźnienie ciała. Wtedy właśnie dochodzi do reakcji na poziomie fizjologicznym. Zmiany na poziomie psychicznym pojawiają się w wyniku zdjęcia ograniczających ram, które powstały z powodu traumy lub blokujących przekonań.

Efekty hipnoterapii:

  • likwidacja bólu, lęków i fobii lub zdecydowane zmniejszenie jego natężenia,
  • zmniejszenie wagi ciała lub uzyskanie wagi optymalnej
  • zmiany na poziomie układu immunologicznego, którego wydolność zdecydowanie wzrasta,
  • poprawa samopoczucia, poprawa jakości życia, ogólnego stanu fizycznego i psychicznego,
  • zdecydowana poprawa stanu zdrowia, ustąpienie lub zmniejszenie dolegliwości.

Jeśli: 

  • leczysz się na przewlekłą chorobę,
  • cierpisz z powodu bólu, na który nie działa farmakoterapia i inne metody,
  • masz nadwagę lub otyłość,
  • masz stany lękowe, fobię społeczną, natrętne myśli, z którymi sobie nie radzisz,
  • chcesz pozbyć się stresu, napięć
  • pragniesz zwiększyć poczucie własnej wartości,
  • chcesz wyzwolić kreatywność.   

to właśnie hipnoterapia sprawi, że życie ulegnie zmianie a pojawią się same radosne dni.

Ilość sesji jest określana indywidualnie, może wystarczyć jedna a może kilka w zależności od złożoności problemu z którymi przyjdzie nam pracować.

Często z pozycji świadomej usiłujemy odszukać źródło naszych problemów. Próbujemy je nazwać i nawet jeśli to odnajdziemy, nie potrafimy zmienić programów w naszej podświadomości, które pod wpływem przeróżnych wydarzeń zostały zapisane w naszym umyśle. Jednak dzięki częściowemu „zawieszeniu” czynnika krytycznego, odblokowujemy możliwość dotarcia do wspomnień wzrokowych lub wyobrażeń, wzrasta w nas zdolność do docierania w głąb siebie. Powoduje to, że znajdujemy w sobie możliwość rozwiązań wielu problemów z którymi się borykamy. Na poziomie pracy z podświadomością, czyli będąc w transie możemy zmienić programy z przeszłości, gdyż komunikujemy się z naszymi ukrytymi zasobami osobowości.