Interwencja kryzysowa, pomoc i wsparcie psychologiczne
to propozycja skierowana do osób u których trudności dotyczą konkretnego problemu lub wynikają z trudnej sytuacji życiowej. Taki rodzaj pracy jest bardzo skuteczny. W tym przypadku problem pojawił się nagle i niespodziewanie. W tej sytuacji konieczna jest wszechstronna pomoc z naciskiem na pomoc w zakresie dużego wsparcia emocjonalnego.
Może mieć postać kilku spotkań lub przejść w proces psychoterapii krótkoterminowej, gdzie praca koncentruje się na rozwiązaniu trudnej sytuacji i wzmocnieniu wewnętrznych zasobów psychicznych i emocjonalnych, mających znaczenie w dochodzeniu do równowagi i zdrowia psychicznego, po przebytych trudnościach i traumach. Sytuacja kryzysowa jest rozumiana często jako gwałtowna, niespodziewana zmiana, której towarzyszą często silne, negatywne przeżycia emocjonalne i załamanie się dotychczas używanych mechanizmów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W takim momencie niezbędna może okazać się właśnie pomoc psychologiczna.
Źródłem kryzysu mogą być nie tylko sytuacje trudne takie jak: żałoba, choroba, utrata pracy czy rozwód, ale również z pozoru pozytywne sytuacje. Spore zamieszanie w naszym życiu psychicznym mogą spowodować: ślub, ciąża, narodziny dziecka czy awans. Te różne krytyczne wydarzenia życiowe, wywołujące brak równowagi wewnętrznej, zazwyczaj mają charakter przejściowy i wymagają dostosowania naszych dotychczasowych zasobów i sposobów radzenia sobie, do nowych warunków czy okoliczności. Konieczność wprowadzenia tych zmian często wymaga od nas dużego wysiłku psychicznego, rodzi stres, niepewność, poczucie braku kontroli nad własnym życiem i lęk.
Niektóre sytuacje przekraczają nasze możliwości poradzenia sobie z nimi. Zbyt silne i utrzymujące się w czasie stresogenne wydarzenia, powodują załamanie się struktur psychicznych, dezorganizują nasze funkcjonowanie. To oczywiste, że wobec niektórych zmian w naszym życiu czujemy się bezradni i potrzebujemy dodatkowego wsparcia. Obecność bliskich i rodziny w sytuacjach kryzysu bywa często dużą pomocą, nie zawsze jednak taka pomoc wystarcza, żeby skutecznie sobie z nimi poradzić. Spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą mogą być sporym wsparciem i wskazać skuteczne drogi wyjścia z sytuacji, która nierzadko może wydawać się beznadziejna.
Wszelkie sytuacje kryzysowe są dla nas bardzo trudnym przeżyciem. Dotykają one zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej sfery naszego funkcjonowania. Natłok negatywnych zdarzeń oraz emocji niejednokrotnie powoduje, że nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z konfliktem, urazem, bólem, który odcisnął tak poważne piętno na naszym życiu.
Celem interwencji kryzysowej jest udzielenie wsparcia w tym niezwykle trudnym okresie oraz pomoc w odzyskaniu, przez osobę doświadczoną kryzysowymi przeżyciami, wewnętrznej równowagi. Działania interwencyjne są kierowane zarówno do osób indywidualnych jak i do grup.
Celem interwencji kryzysowej jest:
- pomoc polegającą na rozwiązaniu aktualnych trudności oraz udzieleniu wsparcia emocjonalnego
- pomoc w odzyskaniu przez osobę będącą w kryzysie zdolności do samodzielnego pokonania trudności oraz złagodzenia objawów reakcji stresowej
- określenie czy danej osobie potrzebna jest dalsza praca nad problemem i zaproponowanie najkorzystniejszej formy pomocy
Zgłoś się, jeśli doświadczasz:
- utraty bliskiej osoby,
- jesteś ofiarą przemocy,
- nagle jesteś bez pracy,
- w twoim życiu miało miejsce nieoczekiwane wydarzenie kryzysowe,
- żyjesz w przewlekłym stresie,
- znajdujesz się w sytuacji, która powoduje poczucie utraty, zagrożenia, niepewności,
- odczuwasz trwający stan napięcia emocjonalnego,
- czujesz, że znajdujesz się w stanie braku równowagi, dezorganizacji.
Jeśli zmagasz się z trudnymi sytuacjami typu:
- wybranie kierunku studiów,
- podjęcie decyzji o zawarciu związku małżeńskiego,
- kryzys małżeński,
- separacja, rozwód,
- podjęcie i zmiana pracy,
- zmiana miejsca zamieszkania,
- narodziny dziecka,
- decyzja o drugim lub kolejnym dziecku,
- adopcja,
- decyzja dotycząca przerwania ciąży,
- decyzja dotycząca przerwania przemocy w rodzinie,
- zerwania bądź nawiązania kontaktu z bliską osobą,
Jeśli pojawiły się trudności wychowawcze a dziecko:
- wagaruje,
- nie chce się uczyć,
- trafia do subkultury młodzieżowej, sekty,
- używa środków psychoaktywnych,
- nie chce współpracować,
- ma trudności w relacjach z rówieśnikami,
- inne
Jeśli pojawił się znaczący konflikt w domu, rodzinie, pracy, z partnerem, przyjacielem czy też przyjaciółką
Jeśli pojawiły się kłopoty w pracy takie jak:
- mobbing,
- brak asertywności,
- nadmiar obowiązków,
- brak satysfakcji w pracy,
- wypalenie zawodowe.
Zgłoś się w ramach interwencji kryzysowej.
Ilość spotkań jest zależna od zagadnienia. Na ogół sesje odbywają się raz w tygodniu.
Czas trwania sesji to 60 min. – spotkanie indywidualne lub 90 min. – spotkanie pary/rodziny/grupy.